Rusya Ligi İstatistikleri

rusya ligi logo

Kuzey Avrupa liglerinin en fazla takip edilen ligi olan Rusya Ligi istatistikleri ile de yine aynı kulvardaki rakiplerini geride bırakmayı başarmıştır. Bunda tabii ki ülkenin futbola verdiği önemin, Norveç – İsveç – Finlandiya gibi ülkelerin futbola verdiği önemden daha fazla olmasından kaynaklandığını söyleyebiliriz. Şimdi Rusya Ligi istatistiklerine beraber inceleyeceğiz.

Rusya Ligi istatistikleri ile en yüksek kazancı Forvetbet ile sağlayın! Tıklayın ve üye olun.

SSCB’nin dağılımından önce Avrupa Futbolu’nda söz sahibi olan, 1960 Avrupa Şampiyonası’nda şampiyon olan ve 1972 senesine kadar da Avrupa’da ilk 4 ülke arasında yer alan bir futbol ülkesi olmuşlardır. En son başarılarını ise 1988 senesinde Gullit, Van Basten ve Rijkaard ile güçlü bir kadrosu olan Hollanda’nın arkasından Avrupa 2.si olarak yakalamışlardı. Bu başarılar bugünkü Rusya Ligi istatistiklerinin de temel taşını oluşturmuş oldu.

1990 senesinden sonra yeniden yapılanmaya giden ülke futbolu yine de temelden aldığı ekol sayesinde güçlü kalmaya devam etti. Bu dönemde 4 Avrupa Şampiyonası ve 3 de Dünya Kupası’na katılma hakkı elde etti. Bu dönemde özellikle kendi ülkelerindeki takımlarda forma giyen ve Rusya Ligi istatistiklerinin yükselmesini sağlayan Pavlyuçenko, Arshavin gibi yıldızlar başroldeydi. Bu döneme ayrıca Avrupa 3.lüğü de sığdırmayı başaran Rusya, ne kadar ciddi bir rakip olduğunu da kanıtlamış oldu.

Ülke milli takımının almış olduğu bu başarılı sonuçlar, elbette Rusya Ligi istatistiklerine de yansıdı. Bu dönemde önce CSKA Moskova 2005 senesinde UEFA Kupası’nı kazandı. Daha sonra ise Zenit St. Petersburg 2008 senesinde hem UEFA Kupası’nı hem de Süper Kupa’yı müzesine götürdü. Ayrıca Lokomotiv Moskova da 1999 senesinde Kupa Galipleri Kupası’nda yarı final oynayarak Rusya Ligi istatistiklerinin ne denli başarılı sonuçlar çıkarabildiğini göstermiştir.

Ülkede 6 farklı takım şampiyonluk ipini göğüslemeyi başarmıştır. Spartak Moskova 9 şampiyonlukla Rusya Ligi istatistiklerinde hâlen ilk sırada yer almaktadır. CSKA Moskova 4, Zenit 3, Lokomotiv Moskova ve Rubin Kazan 2, Alania ise 1 kere şampiyonluk sevinci yaşamış takımlardır.

Ülkedeki performansı ve Rusya Ligi istatistiklerini etkileyen tek durum, ülkede oynayan Rus oyuncular değildir. Yabancı futbolcuların kalitesi ve göstermiş oldukları özverili çalışmalar da Rusya Ligi istatistiklerini etkileyen bir başka unsurdur. Ülke futbolunda Samuel Eto’o, Hulk, Bruno Alves gibi dünya yıldızları top koşturmuştur. Böylece ülke futbolundaki kalite de artmıştır.

Futbol bahisleri oynamayı sevenlerin her daim takip ettikleri bir lig olan ve kazanç olarak da tercih ettikleri bir lig olan Rusya Ligi istatistikleri sayesinde siz de kazanmaya başlayabilirsiniz.