Avrupa’dan Futbol

UEFA

Dünyada futbolun en üst düzeyde oynandığı kıta hiç tartışmasız bir şekilde Avrupa’dır. Her ne kadar Brezilya, Arjantin gibi birçok Güney Amerika ülkesi futbolcu yetiştirmekle ünlü olsa da, dünyanın en kaliteli ligleri Avrupa’da oynanıyor. Avrupadan futbolun yönetici konumunda olan UEFA’nın düzenlediği Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi dünyanın dört bir yanından milyonlarca futbol hayranı tarafından ilgiyle izleniyor.

Avrupadan futbolu yakından takip ediyorsanız, bunu kazanca dönüştürmemeniz için hiçbir neden yok! tek yapmanız gereken Forvetbet üyesi olmak ve kazanmaya başlamak..

Avrupa’da futbolun zirvede oynandığı liglerin başında İspanya La Liga ve İngiltere Premier Ligi geliyor. Bu iki lig, otoriteler tarafından dünyanın en kaliteli ulusal ligleri olarak gösterilmektedir. Bu iki ligi ise Alman, İtalyan ve Fransız ligleri takip ediyor. UEFA sıralamasına göre Türkiye Avrupa’nın en değerli altıncı ligi konumunda.

Avrupadan futbolun ülkemizde yaygın olmasındaki en büyük etkenlerden biri ülkemizde kaliteli yayın yapan spor kanallarının bu alandaki başarısıdır. Haftasonları Avrupadan futbol maçlarını canlı olarak birden fazla kanalın canlı olarak yayınlaması ve hemen hemen her kanalın da özet görüntüleri yayınlaması bu ilgiyi daha da arttırmış oldu.

Şimdi de Avrupadan futbolun bir numaralı uluslararası organizasyonu olan Şampiyonlar Ligi’ne bakalım. 1955 ile 1992 yılları arasında Şampiyon Kulüpler Kupası adı ile oynanan Avrupa’nın bir numaralı kupası, 1992 yılından sonra Şampiyonlar Ligi adı ile oynatılmaya başlandı. Kıtanın en iyi takımlarını bir araya getiren bu organizasyon, aynı zamanda kulüpler için oldukça büyük bir gelir kaynağı. Grup aşamasındaki puan durumuna göre ilk 2 sıradaki takımların üst tura çıktığı, 3. sırayı alan takımın ise UEFA Avrupa Ligi’nde yoluna devam ettiği kupanın en başarılı takımı 9 şampiyonluk ve 3 ikincilik ile Real Madrid’dir. Real Madrid’i 7 şampiyonluk ve 4 ikincilik ile İtalyan takımı AC Milan ve 5 şampiyonluk ve 5 ikincilik ile Alman devi Bayern Münih takip etmektedir.

Avrupa’nın ikinci kupası olan Avrupa Ligi ise 1971 yılından bu yana oynanmaktadır. 2009 yılından sonra statüsü ve ismi değişen ve Avrupa Ligi adını alan turnuvada da Avrupa’nın önemli ekipleri mücadele ediyor. Kupayı en çok kazanan takımlara baktığımızda ise, zirvede üçer şampiyonluğa ulaşmış olan üç takımın bulunduğunu görüyoruz: Inter, Juventus ve Liverpool.

Ve son olarak, Avrupadan futbolun patronu olarak bilinen UEFA hakkında bilgi verelim. İngilizce “Avrupa Futbol Federasyonları Birliği”nin kısaltması olan UEFA, Avrupa çapında kendine bağlı olan ulusal futbol federasyonları ile birlikte uluslararası kulüp (Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi)ve milli takım (Avrupa Futbol Şampiyonası) turnuvalarını düzenlemekten sorumludur. Ayrıca UEFA Fair-Play uygulamasıyla da bugüne kadar bu uygulamaya aykırı davranan kulüplere çeşitli yaptırımlar uygulamıştır.

UEFA 15 Haziran 1954 tarihinde İsviçre’nin Basel kentinde kurulmuştur. Merkezi şu anda yine İsviçre’nin Nyon kentinde bulunmaktadır. Başkanlığını eski Fransız efsanevi futbolcu Michel Platini’nin yürüttüğü ve Şenes Erzik’in ise Asbaşkanı olduğu UEFA, dünyadaki en güçlü ve en büyük konfederasyondur. Avrupadan Futbol Federasyonları Birliği üyesi olan federasyonların takımları on kere FIFA Dünya Kupası’nı ve üç kez de FIFA Dünya Kulüpler Kupası’nı kazanma başarısını göstermiştir.

Kaliteli organizasyonları, birbirinden güçlü takımları ve renkli futbol gündemi ile dünya futbolunun kalbi daha uzun yıllar Avrupa’da atmaya devam edecek.